W dniu 6 września 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał
dokument ratyfikacyjny
Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

W uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. minister Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, profesor Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich, Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka oraz Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, a także posłowie i senatorowie, w tym przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - Sławomir Piechota i poseł Marek Plura przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych reprezentujących interesy osób niepełnosprawnych, w tym Andrzej Szałach i Adam Kondzior - przewodniczący i wiceprzewodniczący Zarządu OFOONR.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że konwencja ważna jest nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla wszystkich, którzy zmieniają nasze otoczenie, nasz kraj, nasz sposób myślenia, patrzenia na siebie nawzajem, na problemy innych ludzi. Prezydent wyraził satysfakcję ze zmian, jakie dokonały się w Polsce w tym zakresie. Wskazywał też na zmiany, jakie nastąpiły w polskiej mentalności, a także zbudowanie wrażliwości dla spraw osób niepełnosprawnych. - Myślę, że to przede wszystkim zwycięstwo i sukces samych osób niepełnosprawnych, które potrafiły się zorganizować i budować zrozumienie, akceptację i wrażliwość w wielu polskich środowiskach. To sukces osób niepełnosprawnych i tych, którzy chcieli pomagać, wspierać, a jednocześnie czynić Polskę trochę lepszą, myślącą lepiej, mądrzej, serdeczniej o osobach znajdujących się w szczególnej sytuacji - zaznaczył Bronisław Komorowski. Prezydent ocenił, że konwencja jest też nowym wyzwaniem. Jak zaznaczył, droga zmian się nie kończy, musimy tą droga iść dalej, konsekwentnie, także według wyznaczonego w dokumencie kierunku, dostosowując polskie prawo, budując w dalszym ciągu społeczną akceptację wrażliwość dla spraw osób niepełnosprawnych. Zachęcał wszystkich do budowania takiej wrażliwości, takiego zrozumienia, które będzie owocowało coraz większymi możliwościami uczestniczenia osób niepełnosprawnych w życiu, w różnych jego aspektach.

- Nie byłoby dzisiejszej uroczystości, gdyby nie rosnąca świadomość dotycząca barier, jakie napotykają osoby niepełnosprawne, osoby z różnymi dysfunkcjami w życiu codziennym, w uczestnictwie i realizacji ich praw. Nie byłoby też tej uroczystości, gdyby nie wieloletnie działania przeciwdziałające stereotypom w dziedzinie niepełnosprawności - podkreślała Irena Wóycicka - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Przekazała też pozdrowienia od Pierwszej Damy Anny Komorowskiej.

 

W panelu dyskusyjnym, po oficjalnym podpisaniu ratyfikacji, wzięli udział (na zdjęciu od lewej): prowadzący Piotr Pawłowski - prezes Stow. Przyjaciół Integracji, Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu ds. ON, Joanna Staręga-Piasek - doradca w Kancelarii Prezydenta, Anna Woźniak-Szymańska - przewodnicząca PZN i Koalicji na rzecz ON, Sławomir Piechota - poseł na Sejm RP, prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni oraz Marek Plura - poseł na Sejm RP.

Rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz wskazała m.in., że traktowanie niepełnosprawnych sportowców może być przykładem dyskryminacji. "Dlaczego stypendia, uposażenie niepełnosprawnego sportowca jest 4-5 razy niższe niż sportowca w pełni sprawnego? Czy nasza władza ocenia ich sukcesy niżej?" - pytała.
Przypomniała, że RPO ma w myśl konwencji pełnić rolę organu monitorującego wypełnianie jej zapisów. "Napawa mnie to radością, ale i lękiem. Bierze się on z tego, czy zostanę do tego zdania odpowiednio wyposażona. (...) Mam silną wolę, aby dopilnować tego, by konwencja nie stała się pustą deklaracją, ale silnym prawem" - zapewniła.
Jej zdaniem polskie państwo nie może sobie pozwolić na rezygnację z potencjału osób niepełnosprawnych - ich talentów, ich pracy, a władza publiczna powinna dać przykład jeśli chodzi o zatrudnienie niepełnosprawnych.

Przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota podkreślił, że konwencja kończy pewien ważny etap, ale zaczyna nowy, nie mniej ważny. Odniósł się do zastrzeżeń, które Polska zgłosiła do konwencji dotyczących m.in. ubezwłasnowolnienia i zawierania małżeństw przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. "Są sytuacje, gdy ktoś nie jest w stanie podjąć decyzji, gdy trzeba go w tej decyzji wesprzeć albo nawet podjąć za niego. Ale konwencja pokazała, że nasze rozwiązania w kwestii ubezwłasnowolnienia w ogóle nie przystają do współczesnych standardów" - mówił.
Jego zdaniem decyzja o ubezwłasnowolnieniu powinna być podejmowana tylko dla dobra osoby niepełnosprawnej, powinna być ograniczona w czasie i podlegać stałemu monitorowaniu. Zaś przepis dotyczący zgody na zawarcie małżeństwa Piechota uznał za "zaszłość, która zupełnie nie daje się pogodzić z dzisiejszymi standardami cywilizacyjnymi". Podkreślił jednak, że zmiany w kodeksach muszą być starannie przygotowywane. Rząd zapowiedział już zmiany prawa mające dostosować polskie przepisy o ubezwłasnowolnieniu i zawieraniu małżeństw do zapisów Konwencji. Nowelizacje w tym zakresie planowane są na rok 2014 lub 2015.

Uroczystość była transmitowana on-line na stronie Prezydenta RP. Tam też można zobaczyć wideo z uroczystości.

źródła:  www.prezydent.pl, wyborcza.pl